top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPetr Žáček

Notářská/advokátní úschova, proč je ochranou?


Notářská nebo advokátní úschova je služba poskytovaná právními profesionály (notáři nebo advokáty), která zajišťuje bezpečné přechovávání peněžitých prostředků nebo dokumentů pro strany zúčastněné v určité transakci, v tomto případě typicky v oblasti nemovitostí.V kontextu realitního trhu se úschova nejčastěji používá během procesu koupě nemovitosti. Pokud například kupující souhlasí s nákupem nemovitosti, ale prodejce ještě nemá připravené všechny potřebné dokumenty pro převod vlastnictví, může kupující své peníze vložit do úschovy. Tyto peníze jsou pak uvolněny prodejci až poté, co jsou splněny všechny podmínky prodeje, včetně předání veškerých potřebných dokumentů.


Úschova poskytuje ochranu oběma stranám v transakci. Kupující má jistotu, že jeho peníze jsou bezpečně uloženy a budou uvolněny pouze po splnění všech podmínek prodeje. Prodejce na druhé straně má jistotu, že peníze od kupujícího jsou skutečně k dispozici a budou mu předány po splnění všech podmínek. Tato úschova také snižuje riziko podvodů a zneužití.


Úschovný notář nebo advokát má povinnost chránit zájmy obou stran a postupovat podle dohodnutých podmínek. Pokud dojde k neshodám mezi stranami, úschovný notář nebo advokát může také poskytnout neutrální a odborné poradenství.


V České republice je úschova často využívána v realitních transakcích, a to zejména při nákupu nemovitostí na hypotéku. Banky totiž obvykle vyplácí hypotéku až po zapsání zástavního práva do katastru nemovitostí, což může trvat několik týdnů. Díky úschově může být kupní cena bezpečně uložena a uvolněna prodejci až po zapsání zástavního práva.


26 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


kludge
Aug 10, 2023

Když jsme s manželem kupovali stavební pozemek, prodávající chtěl kupní cenu uhradit taky prostřednictvím advokátní úschovy. My jsme se dost báli, protože zrovna v televizi běžela kauza o advokátovi, který zpronevěřil nějaké peníze. Pozemek stál 2 miliony a pro nás šlo o letité úspory a „věno“ od našich. Úschova u notáře vycházela o dost dráž a u banky zase bylo vše na dlouhé lokte. Nakonec nás zaujala dvoufaktorová advokátní úschova. Výplatu peněz z úschovy kontrolovaly/garantovaly hned 2 různé advokátní kanceláře. Na začátku jsme dostali údaje k účtu a po celou dobu úschovy jsme tak mohli kontrolovat, jestli jsou peníze na kontě a někdo je náhodou neodčerpal. Za nás doporučuji, pozemek jsme hladce koupili a už máme i postaveno. 😊

Like
bottom of page