top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPetr Žáček

Měli bychom se obávat výhradní smlouvy, jak se často říká?


O výhradní zprostředkovatelské smlouvě v oblasti realit se často hovoří se značnou obavou. Nicméně, principiálně není možné efektivně hájit zájmy prodávajícího bez takové smlouvy, která zajišťuje, že realitní makléř může nabízet kvalitní služby.


Výhradní zprostředkovatelská smlouva představuje pro makléře závazek, a to jak právní, tak morální. Pokud makléř pracuje výhradně, má větší jistotu, že dojde k uzavření obchodu, a tak má větší motivaci na transakci intenzivněji pracovat, vyvíjet více prodejních aktivit, investovat více svého času, energie a peněz do prezentace i samotného prodeje. Tento závazek a s ním spojené aktivity mohou být písemně stanoveny ve formě prodejního plánu a tvořit přílohu ke smlouvě.


Na druhé straně, makléř, který pracuje nevýhradně, nemůže efektivně hájit zájmy prodávajícího klienta a zpravidla nebude ochoten investovat příliš velké úsilí do prodejních aktivit. To je způsobeno sníženou motivací k prodeji, která úměrně klesá s počtem dalších zainteresovaných konkurenčních makléřů.


Nicméně i výhradní smlouva může mít své nevýhody. Pokud prodávající zvolí makléře, který neposkytuje kvalitní služby, může to prodej nemovitosti zkomplikovat a někdy dokonce i zkazit. Je tedy důležité, aby si prodávající důsledně vybíral nejprve realitního makléře a pak je obava uzavřít výhradní smlouvu naprosto zbytečná.


8 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page