top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPetr Žáček

10 znaků, jak poznat realitního makléře amatéra


Chystáte se prodat byt nebo dům? Jedná se o klíčové životní rozhodnutí a je důležité najít a vybrat si správného realitního makléře. Jak ale poznat amatéra?


1. Nízký počet prodaných nemovitostí


Pokud narazíte na makléře, který sotva prodá 3 nemovitosti ročně, je potřeba být ostražitý. A jak poznat když makléř tvrdí, že prodal 342 bytů a přitom se makléřině věnuje jen okrajově?

Poznáte, pokud budete číst dále.


2. Nedostatečné informace o procesu prodeje


Amatérský makléř nebude schopen vám důkladně vysvětlit proces prodeje nemovitosti nebo vás neadekvátně připraví na prodej. Amatér může také snadno podlehnout vašim testovacím otázkám, které si připravíte na základě vlastního studia o procesu prodeje.


3. Práce makléře na částečný úvazek


Amatérský makléř často provozuje svou profesi pouze na částečný úvazek nebo jako vedlejší práci. Tito makléři často nemají vlastní webové stránky, nedostatečnou pracovní historii nebo neposkytují veřejně dostupné informace o své práci.


4. Absence dalšího vzdělávání


Amatérský makléř nebude mít doklady o dalším vzdělávání, kurzech, kvalifikacích a certifikátech. Je důležité, aby se makléř neustále vzdělával a zlepšoval ve svém oboru.


5. Nedostatečné zázemí


Makléř bez silného zázemí nemusí mít dostatek podpory a zdrojů pro úspěšný prodej vaší nemovitosti. Přesto je však důležité posoudit každého makléře individuálně a nezaměňovat malou firmu nebo nezávislého makléře za amatéra.


6. Nereálné odhady ceny


Amatérský makléř může slíbit nerealisticky vysokou cenu za vaši nemovitost, aby hlavně získal zakázku a takzvaně vám lechtal uši, nebo stanoví cenu bez důkladného prozkoumání nemovitosti a srovnání s trhem. Profesionální makléř by měl provést důkladný odhad tržní ceny a vysvětlit, jak dosáhl stanovené hodnoty. Dobrým znakem je také skutečnost, když vás makléř upozorní, že cena, kterou požadujete je nereálná, což musí zároveň náležitě zargumentovat.


7. Špatný první dojem


První dojem, který ve vás makléř vzbudí, může hodně napovědět. Amatérský makléř na vás může působit nepříjemně, netrpělivě, neschopně nebo příliš sebejistě během prvního kontaktu, což může naznačovat problémy v budoucí komunikaci.


8. Slabé obchodní dovednosti


Pokud makléř nemá silné obchodní dovednosti, může to být známka jeho neprofesionality.. Makléř by měl být schopen hájit vaše zájmy a efektivně a sebejistě vyjednávat.


9. Nedostatečné právní znalosti


Amatérský makléř nemusí mít dostatečné znalosti práva potřebné pro práci v realitách. Dobrý makléř by měl mít alespoň základní znalost občanského zákoníku a být obeznámen se strukturou různých smluv, ačkoli je potřeba si uvědomit, že makléř není právník. Profesionál se také snadno pozná podle toho, že spolupracuje s renomovanou právní kanceláří nebo advokátem.


10. Nedostatečná informace o výhradní smlouvě


Pokud vám makléř nedokáže vysvětlit výhody a podmínky výhradní smlouvy, může to být známka jeho neprofesionality. Makléř by měl být schopen vysvětlit co taková smlouva znamená, jaké jsou vaše práva a povinnosti, jakou má smlouva dobu platnosti, jaké jsou možnosti předčasného ukončení smlouvy a jaké jsou potenciální sankce za porušení smlouvy.11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page