top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPetr Žáček

Česká národní banka (ČNB)


Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky s hlavními sídly v Praze. Byla založena v roce 1993, po rozpadu Československa, a je důležitým regulačním orgánem v českém finančním systému.


ČNB má řadu funkcí a úloh, které se týkají regulace a dohledu nad finančním systémem země. Mezi její klíčové povinnosti patří:


  • Monetární politika: ČNB je zodpovědná za udržení cenové stability, což činí prostřednictvím kontroly měnové politiky. To zahrnuje rozhodování o úrokových sazbách a inflačních cílech.

  • Finanční stabilizace a regulace bankovního sektoru: ČNB dohlíží na české komerční banky a další finanční instituce, aby se zajistilo, že splňují všechna regulativní a prudenciální nařízení. Tímto způsobem ČNB přispívá k celkové stabilitě finančního systému v České republice.

  • Vydávání bankovek a mincí: ČNB má výlučné právo vydávat a regulovat českou měnu, korunu.

  • Správa devizových rezerv: ČNB spravuje devizové rezervy země, které se používají pro platby a pro zajištění stabilitu koruny.

  • Statistická činnost: ČNB také shromažďuje a zveřejňuje statistické údaje o české ekonomice, včetně dat o inflaci, HDP, úrokových sazbách a dalších ekonomických ukazatelích.


Je důležité poznamenat, že Česká národní banka je nezávislá na české vládě, což znamená, že může provádět svou monetární politiku bez politického vměšování. Tato nezávislost je kritická pro udržení důvěry ve finanční systém a stabilní ekonomické prostředí.


11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page